home sitemap print
Hjem > RESULTS FROM 2009 JULY-OCTOBER
SHOW RESULTS 2009
JULY - OCTOBER

 

CRUFT QUALIFICATION SHOW 31st OCTOBER IN RIGA, LATVIA

          Judge: Rita Kadike-Skadina, Latvia
                4 Affenpinschere entered

CHAMPION CLASS - Male
2 entries 0 absentees
CIB FIN EST LV RU CH JW-06 KBHV-07 BALTW-07-09 ESTJW-07
 Davydovin Black Oscar: 1-1, CQ, 1BM, CAC, CACIB, BOB
FIN LT CH BALT LT EE LV BY JCH Neibade`s Grifild: 1-2, CQ, 2BM, RES.CACIB

OPEN CLASS - Females
1 entry 0 absentees
BalticJW-09 EstJW-09 EstW-09 Baltic LV EST LIT BLR JCH
Neibade`s April April: 1-1, CQ, 1BF, CACIB, BOS

CHAMPION CLASS - Female
1 entry 0 absentees
FIN LT CH BALT LT EE LV BY HU JCH JWW-08 EJWW-08
Seibrin Kokako: 1-1, CQ, 2BF, CAC, RES.CACIB




SWEDISH KENNEL CLUB SHOW IN VÄXJÖ 31st OCTOBER

          Judge: Joo Shepers, Holland
          20 Affenpinschere entered

PUPPY CLASS - Male
2 enteries 0 absentees
Gremrands Aiolos: 1-1, HP, BOB-puppy
Gremrands Orion: 1-2

INTERMEDIATE CLASS - Male
1 entry 0 absentees
Born Beautiful Mighty Maxwell: 2

OPEN CLASS - Male
2 entries 0 absentees
Pizzirico van Tani Kazari: 1-1, CQ, 2BM, CAC, RES.CACIB - NEW SWEDISH CHAMPION
Gremrands Khonsu: 2

CHAMPION CLASS - Male
1 entry 0 absentees
INT S N CH Winterkloud Hector: 1-1, CQ, 1BM, CACIB, BOS

PUPPY CLASS - Female
1 entry 0 absentees
Unicorn King`s Magica de Hex: 1-1

JUNIOR CLASS - Female
2 entries 1 absentees
JS Leipzig 09 JS Rostock 09 DJ CH Imrun`s Little Princess Saga: 2

INTERMEDIATE CLASS - Female
4 entries 1 absentees
JFINW-08 FINW-08 Velvet Dandy’s Upsy Daisy: 1-1, CQ, 2BF, CAC, RES.CACIB
Airescot Goody Goody: 1-2, HP
Unicorn King`s Grace Kelly: 2

OPEN CLASS - Female
4 entries 1 absentees
Velvet Dandy`s Laa-Laa: 1-1, CQ, 3BF
Unicorn King`s Lazer: 1-2
CentW-09 Neele Vom Wilden Wuff: 1-3

CHAMPION CLASS - Female
3 entries 0 absentees
S CH NORDJV-07 NORDV-07 SV-08 WW-08 Winterkloud Frejya: 1-1, CQ, 1BF, CACIB, BOB
S DK CH DKLBV-08 VDHJ CH JuniorsiegerLeipzig-08 Imrun`s Famous Eight Hera: 1-2
S CH Unicorn King`s Maxie: 1-3





NORWEGIAN KENNEL CLUB SHOW IN

TROMSO, NORWAY 25th OCTOBER


          Judge: Knut Kristian Andersen, Norway

                   8 Affenpinschere entered


JUNIOR CLASS - Male

1 entry 0 absentees

Laroussu`s Yahoo: 1-1, HP


OPEN CLASS - Male

2 entries 0 absentees

Urax Tivoli: 1-1, CQ, 2BM, RES.CACIB

S FIN CH Turlock Show Me The Monkey: 1-2


CHAMPION KLASSE - Male

1 entry 0 absentees

S FIN CH Rosara Rock DJ At Ingerdorm: 1-1, CQ, 1BM, CAC, CACIB, BOB

- NEW NORWEGIAN, NORDIC AND INTERNATIONAL CHAMPION


JUNIOR CLASS - Female

1 entry 0 absentees

Svarta Tassens Elsa: 2


OPEN CLASS - Female

1 entry 0 absentees

Svarta Tassens Märta: 1-1, CQ, 1BF, CAC, CACIB, BOS


CHAMPION CLASS - Female

2 entries 0 absentees

S FIN CH Rosara Rock Chick At Ingerdorm: 1-1, CQ, 2BF, RES.CACIB

S FIN CH Ingerdorm Giggles: 1-2





SHOW IN VILNIUS, LITHUANIA 25th OCTOBER


          Judge: Carsten Birk, Denmark

   Group judge: Liudmila Nikitina, Russia

           2 Affenpinschere entered


CHAMPION CLASS - Male

1 entry 0 absentees

FIN LT CH BALT LT EE LV BY JCH Neibade`s Grifild: 1-1, CQ, 1BM, CACIB, BOS


CHAMPION CLASS - Female

1 entry 0 absentees

FIN LT CH BALT LT EE LV BY HU JCH JWW-08 EJWW-08 Seibrin Kokako: 1-1, 1BF, CACIB, BOB, 2BIG




SHOW IN VILNIUS, LITHUANIA 24th OCTOBER


          Judge: Marek Levandowski, Poland

                2 Affenpinschere entered


CHAMPION CLASS - Male

1 entry 0 absentees

FIN CH BALT LT EE LV BY JCH Neibade`s Grifild: 1-1, CQ, 1BM, CAC, CACIB, BOS

    - NEW LITHUANIAN CHAMPION


CHAMPION CLASS - Female

1 entry 0 absentees

FIN CH BALT LT EE LV BY HU JCH JWW-08 EJWW-08 Seibrin Kokako: 1-1, 1BF, CACIB, BOB

      - NEW LITHUANIAN CHAMPION




SHOW IN TUULOS, FINLAND 24th OCTOBER


          Judge: Tapio Eerola, Finland

           2 Affenpinschere entered


PUPPY CLASS - Male

1 entry 0 absentees

Baumeister Faust: 1-1, BOS-puppy


PUPPY CLASS - Female

1 entry 0 absentees

Neibade`s Vernum Vanilla: 1-1, BOB-puppy





SHOW IN TROMSO, NORWAY 24th OCTOBER


          Judge: Jean-Jacques Dupas

           2 Affenpinschere entered


JUNIOR CLASS - Male

1 entry 0 absentees

Laroussu`s Yahoo: 1-1, CQ, 1BM, CAC, BOS


OPEN CLASS - Female

1 entry 0 absentees

Svarta Tassens Märta: 1-1, CQ, 1BF, CAC, CACIB, BOB





PUPPY SHOW IN ORRE, NORWAY 18th OCTOBER


          Judge: Anne-Cathrine Unelsrod, Norway

                   3 Affenpinschere entered


PUPPY CLASS 4-6 MONTHS - Male

Ing-Sta`s Affen Heppe Pongo: 1-1, BOS


PUPPY CLASS 4-6 MONTHS - Female

Strongfort`s Kui: 1-1, 2


PUPPY CLASS 6-9 MONTHS - Female

Neibade`s Vernum Imrun`s Vaar: 1-1, 1, BOB




Affenpinscher Club 18th Championship Show

 

17th October 2009

 

Judge – Carole Mumby

 

    Best in Show                               -    Avantgarde Mistress Moonshine

    Reserve Best in Show                  -    Ch. Linsgift Hairy Potter

    Best Opposite Sex in Show          -    Ch. Linsgift Hairy Potter

    Best Puppy in Show                     -    Avantgarde The Nymph Nimue          

    Best Veteran in Show                  -    Ch. Darkle Simian Slapstick

    Oldest Veteran in Show               -    Ch. Darkle Delinquent

    Best Breeder                               -    Boulcott


Class 1 Minor Puppy Dog (5,2)

 

         1.  Pennington Mungo Jerry    

         2.  Beaudiddley Keep Your Aaron   

         3.  Winterkloud Shine On


Class 2 Puppy Dog (4)

 

         1.  Rattertat Shaggy Inkcap    

            2.  Avantgarde Spider Man

         3.  Avantgarde Para Lad For Faehat  

         4.  Rattertat Elf Cup (TAF)


Class 3 Special Junior Dog (2)

         1.  Darkle Devilkin

         2.  Avantgarde Spider Man

 

Class 4 Junior Dog          (3)

         1.  Scapafield Schwarz Legend

         2.  Sueacres Black Ice With Sivid

         3.  Avantgarde Para Lad For Faehat


Class 5 Yearling Dog (2)

         1.  Neibade’s April Alp (Imp)

         2.  Woomera Wompi Woo

          

Class 6 Tyro Dog (2)


          1. Rattertat Shaggy Inkcap
       2. Darkle Shabby Chic

Class 7 Graduate Dog (3)


             1. Crazydays Prints Willyum
         2. Kilbarchan`s Only Copy
         3. Capricho Herzog Herman For Faehat


Class 8 Post Graduate Dog (4)

        

1.  Cofton Elijah For Balata

2.  Avantgarde Airborne Lad For Faehat

                3.  Jarube Not Two Knight
            4.  Darkle Shabby Chic

Class 9 Mid Limit Dog (3)

 

         1.  Cofton Elijah For Balata

         2.  Attila Triffic Trevor

         3.  Capricho Herzog Herman For Faehat

 

Class 10 Limit Dog (7,1)

 

         1.  Attila Not Only But Also

         2.  Kilbarchan’s Rare Copy

         3.  Scalene Missed Arrival

         4.  Scapafield Schwarz Komidie With Seabride

         5.  Tonsarne Little Black Book


Class 11 Open Dog (6)

 

         1.  Ch. Linsgift Hairy Potter

         2.  Beaudiddley Lets Get Sirius

         3.  Ch. Downsbank Tattiebogle With Marchog

         4.  Jarube Knight To Remember

         5.  Pennington Prince Michael

 

Class 12 Veteran Dog (6,1)

  
            1. Ch Darkle Simian Slapstick
         2. Ch Darkle Dashing Blade To Pennington
         3. Ch Darkle Devil May Care
         4. Ch Darkle Devilish Handsome
         5. Ingerdorm Scooby At Chiaffe


               Dog Challenge Certificate       -        Ch. Linsgift Hairy Potter         

         Reserve Dog CC                       -       Darkle Devilkin

         Best Puppy Dog                       -        Pennington Mungo Jerry



Class 13 Minor Puppy Bitch (6,2)

 

         1.  Pennington Muriel Agnes

         2.  Roxilyn Just Mischief

         3.  Beaudiddley Ebony

         4.  Beaudiddley Skye At Night 

 

Class 14 Puppy Bitch (5)

 

1.  Avantgarde The Nymph Nimue

2.  Avantgarde Morgana

            3.  Avantgarde Greta Garbo At Florindale

            4.  Beaudiddley Ebony

            5.  Rattertat Rosebud In Rags

 

Class 15 Special Junior Bitch (4)

 

            1.  Avantgarde The Nymph Nimue

2.  Avantgarde Morgana

            3.  Avantgarde Greta Garbo At Florindale

            4.  Tonsarne’s Westbere Black Tulip

 

Class 16 Junior Bitch (5)

 

            1.  Attila Devil Dancer By Darkle

2.  Tonsarne’s Westbere Black Tulip

3.  Attila Daisy Delicious

4.  Robil Emmylou

                5.  Balirolyat Mayfly Magic At Linconor

Class 17 Yearling Bitch (3)

 
             1. Attila Devil Dancer By Darkle
          2. Woomera Daisy Cutter
          3. Balirolyat Mayfly Magic At Linconor

 

Class 18 Tyro Bitch (2)

 

1.  Robil Emmylou

2.  Balirolyat Mayfly Magic At Linconor

 

Class 19 Graduate Bitch (3)

 

            1.  Crazydays Her Name Is Lola

2.  Woomera Daisy Cutter

            3.  Scalene Gypsy Moth At Loracgarth

 

Class 20 Post Graduate Bitch (5,2)

 

            1.  Furstin Passion Fruit At Tonsarne

2.  Bolmacs Black Magic

            3.  Robil Alena Kojocaru 

 

Class 21 Mid Limit Bitch (3)

 

            1.  Darkle Mirrikyn JW

2.  Ingerdorm Tifany

            3.  Woomera Lily Of The Valley

 

Class 22 Limit Bitch (7)

 

            1.  Avantgarde Mistress Moonshine

2.  Winterkloud Alula Borealis For Beaudiddley

            3.  Scalene Cinnamon

            4.  Rosara Rock Star At Ingerdorm

            5.  Attila Friday Fiasco  

 

Class 23 Open Bitch (9,2)

 

            1.  Roxilyn Just Josephina With Scapafield

2.  Attila Urban Clash By Darkle

            3.  Ch. Roxilyn Just Mis Behaving

            4.  Ingerdorm Baby Love

            5.  Pennington Periwinkle

 

Class 24 Veteran Bitch (3)

 

            1.  Ingerdorm Whoopee At Bolmacs

2.  Ch. Darkle Delinquent

            3.  Suphelli Pure Energy For Scalene

 

     Bitch Challenge Certificate     -    Avantgarde Mistress Moonshine
   Reserve Bitch CC                    -    Roxilyn Just Josephina With Scapafield
   Best Puppy Bitch                     -   Avantgarde The Nymph Nimue


Class 25 Stud Dog (1)

 
         1. Darkle Devil May Care

Class 26 Brood Bitch (2)

 
          1. Woomera Lily Of The Valley
       2. Winterkloud Alula Borealis For Beaudiddley






INTERNATIONAL SHOW IN HAMAR, NORWAY 3rd OCTOBER

          Judge: George Kostopoulos, Greece
               12 Affenpinschere entered

JUNIOR CLASS - Male
2 entries 0 absentees
Oceanwild To Fast For You: 1-1
Bellman Av Vislien: 1-2

INTERMEDIATE CLASS - Male
1 entry 0 absentees
3

OPEN CLASS - Male
1 entry 0 absentees
Airescot Good Will: 1-1, CQ, 2BM, CAC, RES.CACIB

CHAMPION CLASS - Male
2 entries 0 absentees
INT FIN NORD UCH NORDV-04-08 NV-04 KBHV-05-06-08 SV-08-09
                Konishiki Blackberry Way: 1-1, CQ, 1BM, CACIB, BOB
S N CH Dellenits Joy: 1-2, CQ, 3BM

JUNIOR CLASS - Female
3 entries 1 absentees
Bonnie Av Vislien: 1-1, HP
2

OPEN CLASS - Female
3 entry 0 absentees
Svarta Tassens Cissi: 1-1
2
2



COPENHAGEN WINNER SHOW, DENMARK 20th SEPTEMBER

          Judge: Michael Forte, Ireland
              8 Affenpinschere entered

CHAMPION CLASS - Male
1 entries 0 absentees
INT FIN NORD UCH NORDV-04-08 NV-04 KBHV-05-06-08 SV-08-09
                Konishiki Blackberry Way: 1-1, CQ, 2BM, CACIB

JUNIOR CLASS - Male
1 entry 0 absentees
CentennialJW-09 MEEJW-09 A JCH Oceanwild It`s Tough To Be A Bug: 1-1, CQ, 1BM, CAC, BOB
                    - COPENHAGENWINNER 2009

CHAMPION CLASS - Female
1 entry 0 absentees
INT NORDIC CH KBHV-03 Schnaffentangens Fifi: 1-1,

JUNIOR CLASS - Female
2 entries 0 absentees
Schnaffentangens Bingo Charlotte: 1-1, CQ, 1BF, CAC, BOS - COPENHAGENWINNER 2009
Imrun`s Little Princess Saga: 1-2, CQ, 4BF

MIDDLE CLASS - Female
2 entry 0 absentees
MEEW-09 NV-08 NORDJV-08 NORDV-08 Oceanwild Black Widow: 1-1, CQ, 2BF, CACIB
Che Cheeta v Tani Kazari: 1-2, CQ, 3BF, RES.CACIB

OPEN CLASS - Female
1 entry 0 absentees
S DK CH DKLBV-08 VDHJ CH JuniorsiegerLeipzig-08 Imrun`s Famous Eight Hera: 1-1



INTERNATIONAL SHOW IN COPENHAGEN, DENMARK 19th SEPTEMBER

          Judge: Angel G. Domech, Spain
              7 Affenpinschere entered

CHAMPION CLASS - Male
1 entries 0 absentees
INT FIN NORD UCH NORDV-04-08 NV-04 KBHV-05-06-08 SV-08-09
                Konishiki Blackberry Way: 1-1, CQ, 2BM, CACIB

JUNIOR CLASS - Male
1 entry 0 absentees

CentennialJW-09 MEEJW-09 A JCH Oceanwild It`s Tough To Be A Bug: 1-1, CQ, 1BM, CAC, BOB

CHAMPION CLASS - Female
1 entry 0 absentees
INT NORDIC CH KBHV-03 Schnaffentangens Fifi: 1-1, CQ, 3BF, RES.CACIB

JUNIOR CLASS - Female
2 entries 1 absentees
Schnaffentangens Bingo Charlotte: 1-1, CQ, 1BF, CAC, BOS

MIDDLE CLASS - Female
1 entry 0 absentees
MEEW-09 NV-08 NORDJV-08 NORDV-08 Oceanwild Black Widow: 1-1, CQ, 2BF, CACIB

OPEN CLASS - Female
1 entry 1 absentees



SCHNAUZER BOUVIER CLUB SHOW IN
SANDNES, NORWAY 13th SEPTEMBER

          Judge: Terje Lindstrom, Norway
             4 Affenpinschere entered

PUPPY CLASS 6-9 MONTHS - Male
1 entry 0 absentees
Oceanwild Flying Tommix: 1-1, BOB-puppy

JUNIOR CLASS - Male
1 entry 0 absentees

CentennialJW-09 MEEJW-09 A JCH Oceanwild It`s Tough To Be A Bug: 1-1, CQ, 1BM, CAC, BOS

JUNIOR CLASS - Female
1 entry 0 absentees
Imrun`s Little Princess Freya: 1-1, HP

OPEN CLASS - Female
1 entry 0 absentees
MEEW-09 NV-08 NORDJV-08 NORDV-08 Oceanwild Black Widow: 1-1, CQ, 1BF, CAC, BOB, BIS



SHOW IN SOFIERO, SWEDEN 13th SEPTEMBER

          Judge: Roger Vanhoenacker, Belgium
           11 Affenpinschere entered


JUNIOR CLASS - Male
1 entry 0 absentees
Laroussu`s Zircon: 1-1

OPEN CLASS - Male
1 entry 0 absentees
AmsterdamJW-08 EUWJW-08 Brussel Winner -08
Pizzerico van Tani Kazari: 1-1

CHAMPION CLASS - Male
2 entries 0 absentees
INT N S CH Winterkloud Hector: 1-2, CQ, 1BM, BOS
INT FIN NORD UCH NORDV-04-08 NV-04 KBHV-05-06-08 SV-08-09
                Konishiki Blackberry Way: 1-1, CQ, 2BM


VETERAN CLASS - Male
1 entry 0 absentees
INT S DK CH VWW-08 MEEW-09 Laroussu`s Godis: 1-1, HP, BOB-vet


INTERMEDIATE CLASS - Female
2 entries 0 absentees
JFINW-08 FINW-08 Velvet Dandy’s Upsy Daisy: 1-1, CQ, 1BF, BOB

Airescot Goody Goody: 1-2, CQ, 3BF



OPEN CLASS - Female
4 entries 0 absentees
Imrun`s Famous Eight Gaia: 1-1, CQ, 2BF
Schnaffentangens RossaLita: 1-2
2
2



SCHNAUZER PINSCHER CLUB SHOW IN
HÖGANÄS, SWEDEN 12th SEPTEMBER

          Judge: Anna Törnlöv, Sweden
           15 Affenpinschere entered

PUPPY CLASS 4-6 MONTHS - Male
1 entry 0 absentees
Laroussu`s Abbot Ale: 1-1, HP, BOS-puppy

PUPPY CLASS 4-6 MONTHS - Female
2 entries 0 absentees
Laroussu`s Anna Anaconda: 1-1, HP, 2BIS-puppy
Laroussu`s Alfa Alfa: 1-2, HP

JUNIOR CLASS - Male
1 entry 0 absentees
Laroussu`s Xplosiv: 1-1, CQ, 5BM, BOS-Junior

OPEN CLASS - Male
1 entry 0 absentees
AmsterdamJW-08 EUWJW-08 Brussel Winner -08
Pizzerico van Tani Kazari: 1-1, CQ, 1BM, CAC, BOB, 2BIS

CHAMPION CLASS - Male
2 entries 0 absentees
INT FIN NORD UCH NORDV-04-08 NV-04 KBHV-05-06-08 SV-08-09
                Konishiki Blackberry Way: 1-1, CQ, 3BM
INT N S CH Winterkloud Hector: 1-2, CQ, 4BM

VETERAN CLASS - Male
1 entry 0 absentees
INT S DK CH VWW-08 MEEW-09 Laroussu`s Godis: 1-1, CQ, 2BM, BOB-vet, 2BIS-vet

JUNIOR CLASS - Female
1 entries 0 absentees
Laroussu`s Xtreme: 1-1, HP, 4BF, BOB-junior
, 5BIS-Junior

INTERMEDIATE CLASS - Female
2 entries 0 absentees
Airescot Goody Goody: 1-1, CQ, 1BF, CAC, BOS
JFINW-08 FINW-08 Velvet Dandy’s Upsy Daisy: 1-2, CQ, 5BF

OPEN CLASS - Female
2 entries 0 absentees
Neele vom Wilden Wuff: 1-1, 2BF
2

CHAMPION CLASS - Female
1 entry 0 absentees
INT S DK CH SV-09 Laroussu`s Rocculla: 1-1, CQ, 3BF

VETERAN CLASS - Female
1 entry 0 absentees
DK INT NORD CH NORDW-02 NW-00 Seibrin Bella-Beta: 1-1, HP
, BOS-vet



BREEDERS CLASS
1 entry 0 absentees
Kennel Laroussu`s: 1, HP, 4BIS-breeder






NORWEGIAN KENNEL CLUB SHOW IN STAVANGER 12th SEPTEMBER

          Judge: Terry Nethercott, England
              10 Affenpinschere entered

JUNIOR CLASS - Male
2 entries 0 absentees
CentennialJW-09 MEEJW-09 A JCH Oceanwild It`s Tough To Be A Bug: 1-1, CQ, CAC, 2BM
Oceanwild To Fast For You: 1-2

CHAMPION CLASS - Male
2 entries 0 absentees
N CH Imrun`s Sir Winston Churchill: 1-1, CQ, 1BM, CACIB, BOB
INT  NORD CH WW-08 NordicJW-06 Imrun`s Boris Jeltsin: 1-2, CQ, 3BM, RES.CACIB

JUNIOR CLASS - Female
1 entry 0 absentees
Imrun`s Little Princess Freya: 1-1, CQ, 2BF

INTERMEDIATE CLASS - Female
2 entries 1 absentees
MEEW-09 NV-08 NORDJV-08 NORDV-08 Oceanwild Black Widow: 1-1, CQ, 1BF, CAC, CACIB, BOS

OPEN CLASS - Female
2 entry 1 absentees
Ing-Sta`s Affen Ally A Pixie: 1-1

BREEDERS CLASS
1 entry 1 absentees




SHOW IN ÖLAND, SWEDEN 6th SEPTEMBER

          Judge: Wera Hübenthal, Norway
            16 Affenpinschere entered

PUPPY CLASS 6-9 MONTHS - Male
2 entries 1 absentees
Gremrands Orion: 1-1, HP, BOS-puppy

PUPPY CLASS 6-9 MONTHS - Female
1 entry 0 absentees
Imrun`s Little Princess Saga: 1-1, HP, BOB-puppy

INTERMEDIATE CLASS - Male
2 entries 0 absentees
Airescot Christmas Gift: 1-1, CQ 2BM
JNordW-08 Riogaioch Velvetdandys Orlock: 1-2

OPEN CLASS - Male
4 entries 1 absentees
Gremrands Khonsu: 1-1, CQ, 1BM, CAC, BOS
Gremrands Poseidon: 1-2
Gremrands Kherpi: 1-3

CHAMPION CLASS - Male
2 entries 1 absentees
S CH Anzolas Vincent Black Shadow: 1-2, CQ, 3BM

INTERMEDIATE CLASS - Female
2 entries 1 absentees
Gremrands Ossa: 1-1

OPEN CLASS - Female
2 entries 0 absentees
DK CH DKLBV-08 VDHJ CH JuniorsiegerLeipzig-08
Imrun`s Famous Eight Hera: 1-1, CQ, 1BF, CAC, BOB - NEW SWEDISH CHAMPION
Gremrands Mumin: 1-2

CHAMPION CLASS - Female
1 entry 0 absentees
S CH SW-05 Gremrands Anatis: 1-1, CQ, 2BF

BREEDERS CLASS
1 entry 0 absentees
Kennel Gramrands: 1, HP





SHOW IN BALLANGEN, NORWAY 6th SEPTEMBER

          Judge: Luza Beradze, Georgia
            1 Affenpinscher entered

JUNIOR CLASS - Male
Laroussu`s Yahoo: 1-1, CQ, 1BM, CAC, BOB



SHOW IN SANDVIKEN, SWEDEN 5th SEPTEMBER

          Judge: Laura Dagmar Klein, Croatia
                12 Affenpinschere entered

JUNIOR CLASS - Male
Bellman Av Vislien: 1-1, CQ, 5BM

INTERMEDIATE CLASS - Male
JNordW-08 Riogaioch Velvetdandys Orlock: 1-1, CQ, 4BM, CAC
Airescot Christmas Gift: 1-2, CQ

OPEN CLASS - Male
FIN CH Ingerdorm Scrumbtious: 1-1

CHAMPION CLASS - Male
N S CH Winterkloud Hector: 1-1, CQ, 1BM, CACIB, BOB - NEW INTERNATIONAL CHAMPION
S CH Anzolas Vincent Black Shadow: 1-2, CQ, 2BM, RES.CACIB
INT FIN NORD UCH NORDV-04-08 NV-04 KBHV-05-06-08 SV-08-09
                Konishiki Blackberry Way: 1-3, CQ, 3BM

JUNIOR CLASS - Female
Peckens Armenia: 1-1

 
INTERMEDIATE CLASS - Female
JFINW-08 FINW-08 Velvet Dandy’s Upsy Daisy: 1-1, CQ, 1BF, CAC, CACIB, BOS
Svarta Tassens Märta: 1-2

OPEN CLASS - Female
Schnaffentangens RossaLita: 1-1

VETERAN CLASS - Female
DK INT NORD CH NORDW-02 NW-00 Seibrin Bella-Beta: 1-1, HP, BOB-vet



SHOW IN BALLANGEN, NORWAY 5th SEPTEMBER

          Judge: Igor Selimovic, Rumania
             1 Affenpinscher entered

JUNIOR CLASS - Male
Laroussu`s Yahoo: 1-1




SHOW IN DRAMMEN, NORWAY 30th AUGUST

           Judge: Juan Naveda, Spain
            3 Affenpinschere entered



CHAMPION CLASS - Male
INT FIN NORD UCH NORDV-04-08 NV-04 KBHV-05-06-08 SV-08-09
                Konishiki Blackberry Way: 1-1, CQ, 1BM, BOS


JUNIOR CLASS - Female
Schnaffentangens Bingo Charlotte: 1-1, CQ, 1BF, CAC, BOB-JUNIOR, BOB

VETERAN CLASS - Female
DK INT NORD CH NORDW-02 NW-00 Seibrin Bella-Beta: 1-1, HP, BOB-vet





AFFENPINSCHER SPECIAL SHOW IN SWEDEN, 29th AUGUST

          Judge: Jessica Grüninger, England
              25 Affenpinschere entered


PUPPY CLASS 4-6 MONTHS - Male
1 entry 0 absentees
Laroussu`s Abbot Ale: 1-1, HP, BOS-puppy

PUPPY CLASS 4-6 MONTHS - Female
2 entries 0 absentees
Laroussu`s Anna Anaconda: 1-1, HP, BIS-puppy
Laroussu`s Alfa Alfa: 1-2, HP, 2BP

PUPPY CLASS 6-9 MONTHS
1 entry 1 absentees

JUNIOR CLASS - Male
4 entries 0 absentees
Airescot Good Will: 1-1, HP, 3BM, BOB-junior, BIS-junior
Laroussu`s Xplosiv: 1-2, HP, 5BM
Bellman Av Vislien: 1-3, HP
Laroussu`s Pixel: 1-4

OPEN CLASS - Male
1 entry 1 absentees

CHAMPION CLASS - Male
2 entries 0 absentees
S N CH Dellenits Joy: 1-1, HP, 2BM
S CH Anzolas Tengel: 1-2 HP, 4BM

VETERAN CLASS - Male
1 entry 0 absentees
INT S DK CH VWW-08 MEEW-09 Laroussu`s Godis: 1-1, HP, 1BM, BOS, BOB-veteran, BIS-veteran

JUNIOR CLASS - Female
2 entries 0 absentees
Laroussu`s Xtreme: 1-1, HP, 2BF, BOS-junior
Laroussu`s Yoga: 1-2

INTERMEDIATE CLASS - Female
1 entry 0 absentees
Unicorn King`s Grace Kelly: 1-1

OPEN CLASS - Female
5 entries 1 absentees
Unicorn King`s Lazer: 1-1, HP, 1BF, BEST IN SHOW
Neele vom Wilden Wuff: 1-2, HP, 4BF
Imrun`s Famous Eight Gaia: 1-3, HP
Flatcap Rosie Ribbons: 1-4

CHAMPION CLASS - Female
3 entries 0 absentees
S CH Unicorn King`s Maxie: 1-1, HP, 3BF
INT S DK CH SV-09 Laroussu`s Rocculla: 1-2, HP, 5BF
S CH American Maid: 1-3

VETERAN CLASS - Female
1 entry 1 absentees

PROGENY CLASS
1 entry 0 absentees
INT S DK CH VWW-08 MEEW-09 Laroussu`s Godis: 1, HP, BIS-progeny

BREEDERS CLASS
1 entry 0 absentees
Kennel Laroussu`s: 1, HP, BIS-breeder





SHOW IN DRAMMEN, NORWAY 29th AUGUST

           Judge: Manuel Ramirez Munoz, Spain
                    5 Affenpinschere entered


OPEN CLASS - Male
Schnaffentangens Gode Gard: 1-1

CHAMPION CLASS - Male
INT FIN NORD UCH NORDV-04-08 NV-04 KBHV-05-06-08 SV-08-09
                Konishiki Blackberry Way: 1-1, CQ, 1BM, BOS


JUNIOR CLASS - Female
Schnaffentangens Bingo Charlotte: 1-1, BOB-JUNIOR

OPEN CLASS - Female
Imrun`s Famous Eight Themis: 1-1, CQ, 2BF, CAC

VETERAN CLASS - Female
DK INT NORD CH NORDW-02 NW-00 Seibrin Bella-Beta: 1-1, CQ, 1BF, BOB-vet, BOB





100 JAHRE ÖKV - 3 X CACIB WELS,
ÖSTERREICH 21st-23rd AUGUST

     Sunday 23rd August
          Judge: Gunther Ehrenreich, Österreich
              10 Affenpinschers entered

JUNIOR CLASS - Male
1 entry 0 absentees

Oceanwild It`s Tought To Be A Bug: V1, JUNIOR CERT
       - Centennial Junior Winner 2009 - NEW ÖSTERREICH JUNIOR CHAMPION

INTERMEDIATE CLASS - Male
2 entries 0 absentees
Flirt iz Doma Konets: V1, CERT, RES.CACIB
Utrillo von den Kleinen Strolchen: SG

CHAMPION CLASS - Male
2 entries 1 absentees
S CH Laroussu`s Subwoffer: V1, CERT, CACIB, BOB
                - Centennial Winner 2009

INTERMEDIATE CLASS - Female
2 entries 0 absentees
NV-08 NORDJV-08 NORDV-08 Oceanwild Black Widow: V1, CERT
Unicorn King`s Grace Kelly: SG

OPEN CLASS - Female
2 entries 0 absentees
Neele vom Wilden Wuff: V1, CERT, CACIB, BOS - Centennial Winner 2009
Elika iz Doma Konets: V2, RES.CERT

CHAMPION CLASS - Female
1 entry 0 absentees
S CH Unicorn King`s Maxie: V1, CERT, RES.CACIB



          Saturday 22nd Augus
t

          Judge: Marija Kavcic, Slovakia
              10 Affenpinschers entered

JUNIOR CLASS - Male
1 entry 0 absentees

Oceanwild It`s Tought To Be A Bug: V1, JUNIOR CERT, BOB
       - Middle East Euopean Junior Winner 2009

INTERMEDIATE CLASS - Male
2 entries 0 absentees
Flirt iz Doma Konets: V1, CERT, RES.CACIB
Utrillo von den Kleinen Strolchen: SG

CHAMPION CLASS - Male
2 entries 0 absentees
S DK SKBV VWW-08 Laroussu`s Godis: V1, CERT, CACIB
- Middle East Euopean Winner 2009 - NEW INTERNATIONAL CHAMPION
S CH Laroussu`s Subwoffer: V2, RES.CERT

INTERMEDIATE CLASS - Female
2 entries 1 absentees
NV-08 NORDJV-08 NORDV-08 Oceanwild Black Widow: V1, CERT, CACIB, BOS
                   - Middle East European Winner 2009

OPEN CLASS - Female
2 entries 0 absentees
Neele vom Wilden Wuff: V1, CERT, RES.CACIB
Elika iz Doma Konets: SG

CHAMPION CLASS - Female
1 entry 0 absentees
S CH Unicorn King`s Maxie: V1, CERT



           Friday 21st August
          Judge: Zejlka fon Zidar, Slovakia
              10 Affenpinschers entered

JUNIOR CLASS - Male
1 entry 0 absentees

Oceanwild It`s Tought To Be A Bug: V1, JUNIOR CERT, BOB

INTERMEDIATE CLASS - Male
2 entries 0 absentees
Utrillo von den Kleinen Strolchen: V1, CERT, CACIB
Flirt iz Doma Konets: SG

CHAMPION CLASS - Male
2 entries 0 absentees
S CH Laroussu`s Subwoffer: V1, CERT, RES.CACIB
S DK SKBV VWW-08 Laroussu`s Godis: V2, RES.CERT

INTERMEDIATE CLASS - Female
2 entries 0 absentees
NV-08 NORDJV-08 NORDV-08 Oceanwild Black Widow: V1, CERT, CACIB, BOS
Unicorn King`s Grace Kelly: SG

OPEN CLASS - Female
2 entries 0 absentees
Neele vom Wilden Wuff: V1, CERT, RES.CACIB
Elika iz Doma Konets:SG

CHAMPION CLASS - Female
1 entry 0 absentees
S CH Unicorn King`s Maxie: V1, CERT



NORWEGIAN PINSCHER CLUB SHOW 16 AUGUST
 
          Judge: Dietmar Freudenberger, Germany
                 16 Affenpinschere entered
 
PUPPY CLASS 6-9 MONTHS - Female
1 entry 0 absentees
Imrun`s Little Princess Sol: 1-1, BOB-puppy, 2BIS-puppy
 
JUNIOR CLASS - Male
3 enteries 0 absentees
Oceanwild To Fast For You: 1-1, CQ, 1BM, CERT, BOB JUNIOR, BOB, 2BIS
Airscot Good Will: 1-2, CQ, 3BM
2
 
OPEN CLASS - Male
2 enteries 0 absentees
Alfonso Av Vislien: 1-1, CK, 2BHK
2
 
CHAMPION CLASS - Male
2 enteries 0 absentees
2
2
 
VETERAN CLASS - Male
2 entries 1 absentees
INT NORD PL CH NV-02-03 KBHV-03 WW-06 NORDV-06
        Wirothi`s Marvin: 1-1, HP, BOB-vet, BIS-vet
 
JUNIOR CLASS - Femlale
2 entries 1 absentees
Bonnie Av Vislien: 1-1, CQ, 2BM, BOS JUNIOR
 
INTERMEDIATE CLASS - Female
1 entrie 0 absentees
Capricho Ille Anclentanne: 1-1, CQ, 1BF, CERT, BOS
 
OPEN CLASS - Female
1 entrie 0 absentees
NV-08 NORDJV-08 NORDV-08 Oceanwild Black Widow: 1-1, CQ, 4BF
 
CHAMPION CLASS - Female
2 entries 0 absentees
N CH Unicorn King`s Razzie: 1-1, CK, 3BTK

   
     SHOW IN NYKÖPING, SWEDEN 16 AUGUST  
          Judge: Pettersson, Sweden
          11 Affenpinschere entered
 
PUPPY CLASS - Female
Airescot Happy New Year: 1-1, HP, BOB-puppy
 
JUNIOR CLASS - Male
Velvet Dandy`s Tyrone: 1-1, HP
 
INTERMEDIATE CLASS - Male
Airescot Christmas Cracker: 1-1, CQ, 1BM, CERT, BOB
 
CHAMPION CLASS - Male
N S CH Winterkloud Hector: 1-1, CQ, 2BM
INT FIN NORD UCH NORDV-04-08 NV-04 KBHV-05-06-08 SV-08-09
                Konishiki Blackberry Way: 1-2, CQ, 3BM
 
JUNIOR CLASS - Female
Tiny Black Trolls Annie: 1-1, CQ, 4BM
Airescot Goody Goody: 1-2, HP
 
INTERMEDIATE CLASS - Female
JFINW-08 FINW-08 Velvet Dandy’s Upsy Daisy: 1-1, CQ, 1BF, CERT, BOS
 
OPEN CLASS - Female
Dellenits Tolima: 1-1, CQ, 2BF
Schnaffentangens RossaLita: 1-2
 
VETERAN CLASS - Female
DK INT NORD CH NORDW-02 NW-00 Seibrin Bella-Beta: 1-1, CQ, 3BF, BOB-vet
   
      NORWEGIAN KENNEL CLUB SHOW IN OSLO 15 AUGUST  
          Judge: Kirsti Lummilampi, Finland
               11 Affenpinschere entered
   
JUNIOR CLASS - Male
Airescot Good Will: 1-1, CQ, 1BM, CERT, BOS
Oceanwild To Fast For You: 1-2, HP
Oceanwild It`s Though To Be A Bug: 1-3, HP
Bellini Av Vislien: 1-4
 
CHAMPION CLASS - Male
N S CH Imrun`s Joseph Stalin: 1-1, CQ, 3BM
 
VETERAN CLASS - Male
INT NORD PL CH NV-02-03 KBVH-03 WW06 NORDV-06
Wirothi`s Marvin: 1-1, CQ, 2BM


JUNIOR CLASS - Female
Bonnie Av Vislien: 1-1, CQ,

OPEN CLASS - Female

NV-08 NORDJV-08 NORDV-08 Oceanwild Black Widow: 1-1, CQ, 1BF, CERT, CACIB, BOB

CHAMPION CLASS - Female
N CH Unicorn King`s Razzie: 1-1, CK, 3BTK


 
SHOW IN NORRKÖPING, SWEDEN 15 AUGUST

          Judge: Liz-Beth Liljeqvist, Sweden
               11 Affenpinschere entered

JUNIOR CLASS - Male
Velvet Dandy`s Tyrone: 1-1, CQ, 2BM, CERT

OPEN CLASSE - Male
N CH NV-08 Darkle Dishily Dishevelled: 1-1, CQ, 3BM, RES.CACIB

CHAMPION CLASS - Male
INT FIN NORD UCH NORDV-04-08 NV-04 KBHV-05-06-08 SV-08-09
       Konishiki Blackberry Way: 1-1, CQ, 1BM
, CACIB, BOB

INTERMEDIATE CLASS - Female
JFINW-08 FINW-08 Velvet Dandy’s Upsy Daisy: 1-1, CKQ, 1BF, CERT, CACIB, BOS

OPEN CLASS - Female
Schnaffentangens RossaLita: 1-1, CQ, 2BF, RES.CACIB
N CH Imrun`s Margareth Thatcher: 1-2
Dellenits Tolima: 1-3

VETERAN CLASS - Female
DK INT NORD CH NORDW-02 NW-00 Seibrin Bella-Beta: 1-1, CQ, 3BF, BOB-vet




SHOW IN RONNEBY,SWEDEN 9th AUGUST

          Judge: Elzbieta Chwalibog, Polen
                10 Affenpinschere entered


PUPPY CLASS 6-9 Months - Female
Imrun`s Little Princess Saga: 1-1, HP, BOB-puppy

JUNIOR CLASS - Male

Velvet Dandy`s Tyrone: 1-1, HP

OPEN CLASS - Male
JNordW-08 Riogaioch Velvetdandys Orlock: 1-1, HP

CHAMPION CLASS - Male
INT FIN NORD UCH NORDV-04-08 NV-04 KBHV-05-06-08 SV-08-09
       Konishiki Blackberry Way: 1-1, CQ, 1BM, BOS
S CH Laroussu`s Subwoffer: 1-2, CQ, 2BM, RES.CACIB


INTERMEDIATE CLASS - Female
JFINW-08 FINW-08 Velvet Dandy’s Upsy Daisy: 1-1, CQ, 1BF, CAC, CACIB, BOB

OPEN CLASS - Female
Imrun`s Famous Eight Hera: 1-1, CQ, 2BF, RES.CACIB

CHAMPION CLASS - Female
INT NORDIC CH KBHV-03 Schnaffentangens Fifi: 1-1, CQ, 3BF





SHOW AT NESBYEN, NORWAY 2nd AUGUST

             Judge: Gerge Schogol, Georgia
                3 Affenpinschere entered


JUNIOR CLASS - Male
Benjamin Britten Av Vislien: 1-1, CQ, 2BM

OPEN CLASS - Male
Alfonso Av Vislien: 1-1, CQ, 1BM, CERT, BOS

JUNIOR CLASS - Female
Bonnie Av Vislien: 1-1, CQ, 1BF, CERT, BOB




SHOW AT NESBYEN, NORWAY 1st AUGUST

             Judge: Kurt Nilsson, Sweden
              5 Affenpinschere entered

OPEN CLASS - Male
Alfonso Av Vislien: 1-1

JUNIOR CLASS - Female
Svarta Tassens Cissi: 1-1, HP
Bonnie Av Vislien: 1-2


OPEN CLASSS - Female
Annabella Av Vislien: 1-1




SHOW IN MOSS, NORWAY 26th JULY

             Judge: Elina Haapaniemi, Finland
                6 Affenpinschere entered

OPEN CLASS - Male
Alfonso Av Vislien: 1-1
Schnaffentangens Gode Gard: 1-2 
 
CHAMPION CLASS - Male
INT FIN NORD UCH NORDV-04-08 NV-04 KBHV-05-06-08 SV-08-09
       Konishiki Blackberry Way: 1-1, CQ, 1BM, BOB


JUNIOR CLASS - Female
Schnaffentangens Bingo Charlotte: 1-1, HP
Bonnie Av Vislien: 1-2
 

 
 
INTERNATIONAL SHOW IN RANSÄTER, SWEDEN 25th JULY

             Judge: Per-Erik Wallin, Sweden
                13 Affenpinschere entered

JUNIOR CLASS - Male
Velvet Dandy's Tyrone: 1-1, CQ, 2BM, CAC 
 
INTERMEDIATE CLASS - Male
JNordW-08 Riogaioch Velvetdandys Orlock: 1-1


OPEN CLASS - Male
N DK CH Asterix Av Vislien: 1-1, CQ, 3BM, RES.CACIB
N CH NW-08 Darkle Disily Dishevelled: 1-2
 
CHAMPION CLASS - Male
INT FIN NORD UCH NORDV-04-08 NV-04 KBHV-05-06-08 SV-08-09
       Konishiki Blackberry Way: 1-1, CQ, 1BM, CACIB, BOB


INTERMEDIATE CLASS - Female
JFINW-08 FINW-08 Velvet Dandy’s Upsy Daisy: 1-1, CQ, 1BF, CAC, CACIB, BOS
 
OPEN CLASS - Female
Schnaffentangens Rossa Lita: 1-1, CQ, 3BF
N DK CH Wirothi`s Savannah Sunrise: 1-2, CQ, 4BF
N CH Imrun`s Margareth Thatcher: 1-3
 
CHAMPION CLASS - Female
INT NORDIC CH KBHV-03 Schnaffentangens Fifi: 1-1, CQ, 2BF, RES.CACIB
 

 
 
INTERNATIONAL SHOW IN TVAAKER, SWEDEN 11th JULY

                    Judge: Paul Stanton,
                7 Affenpinschere entered

INTERMEDIATE CLASS - Male
JNordW-08 Riogaioch Velvetdandys Orlock: 1-1, CQ, 2BM, CERT,  RES.CACIB

CHAMPION CLASS - Male
INT FIN NORD UCH NORDV-04-08 NV-04 KBHV-05-06-08 SV-08-09
Konishiki Blackberry Way: 1-1, CQ, 1BM, CACIB, BOB


INTERMEDIATE CLASS - Female
JFINW-08 FINW-08 Velvet Dandy’s Upsy Daisy: 1-1

CHAMPION CLASS - Female
NORDIC CH KBHV-03 Schnaffentangens Fifi: 1-1, CQ, 1BF, CACIB, BOS
             - NEW INTERNATIONAL CHAMPION


 


SHOW IN TVAAKER, SWEDEN 10th JULY

                   Judge: Ove Germundsson, Sweden
                        5 Affenpinschere entered


INTERMEDIATE CLASS - Male
JNordW-08 Riogaioch Velvetdandys Orlock: 1-1, CQ, 2BM, CERT

CHAMPION CLASS - Male
INT FIN NORD UCH NORDV-04-08 NV-04 KBHV-05-06-08 SV-08-09
 Konishiki Blackberry Way: 1-1, CQ, 1BM, BOB


INTERMEDIATE CLASS - Female
JFINW-08 FINW-08 Velvet Dandy’s Upsy Daisy: 1-1, CQ, 2BF, CERT

OPEN CLASS - Female
Schnaffentangens Rossa Lita: 1-1, CQ, 3BF

CHAMPION CLASS - Femlae
NORDIC CH KBHV-03 Schnaffentangens Fifi: 1-1, CQ, 1BF, BOS




SHOW IN VAALER, NORWAY 5th JULY

                    Judge: Sigridur Petursdottir, Island
                          8 Affenpinschere entered


JUNIOR CLASS - Male
1 entry 0 absentees
Benjamin Britten Av Vislien: 1-1, HP

INTERMEDIATE CLASS - Male
2 entries 1 absentees
Alfonso Av Vislien: 1-1, CQ, 1BM, CERT, BOB - 3BIG

CHAMPION CLASS - Male
N DK CH Asterix Av Vislien: 1-1, CQ, 2BM

JUNIOR CLASS - Female
Capricho Ille Anclentanne: 1-1, CQ, 1BF, CERT, BOS
Bonnie Av Vislien: 1-2, CQ, 2BF
Gustoff`s Anastasia: 1-3, HP

OPEN CLASS - Female
Imrun`s Suloinen Seija Korialta: 1-1, CQ, 3BF

 



INTERNATIONAL SHOW IN VISBY, SWEDEN 5th JULY

                     Judge: Ulf Braaten, Denmark
                       14 Affenpinschere entered


PUPPY CLASS - Male
Airescot Merry Christmas: 1-1, HP, BOS-puppy

  PUPPY CLASS - Female
Airescot Happy New Year: 1-1, HP, BOB-puppy

OPEN CLASS - Male
Gremrands Poseidon: 1-1, CQ, 2BM, CERT, RES.CACIB
           - NEW SWEDISH CHAMPION

Gremrands Khonsu: 1-2

CHAMPION CLASS - Male
S N CH Winterkloud Hector: 1-1, CQ, 1BM, CACIB, BOB
S CH Laroussu`s Subwooffer: 1-2, CQ, 3BM
S CH Anzolas Tengel: 1-3

CHAMPION CLASS - Female
S CH Gremrands Anatis: 1-1, CQ, 1BF, CACIB, BOS






SHOW IN LUIGE, ESTONIA 5th JULY

Judge: Irina Poletaeva, Finland
1 Affenpinscher entered


  PUPPY CLASS - Female
Neibade`s Vernum Vanilla: 1-1, HP, BOB-puppy - 1BIS-puppy







SHOW IN VAALER, NORWAY 4th JULY

                    Judge: Mona Selbach, Norway
                       4 Affenpinschere entered


JUNIOR CLASS - Male
Benjamin Britten Av Vislien: 1-1, HP

  INTERMEDIATE CLASS - Male
Alfonso Av Vislien: 1-1

CHAMPION CLASS - Male
N DK CH Asterix Av Vislien: 1-1, CQ, 1BM, BOB

JUNIOR CLASS - Female
Bonnie Av Vislien: 1-1, HP







SHOW IN VISBY, SWEDEN 4th JULY

                   Judge: Yvonne Brink, Sweden
                    13 Affenpinschere entered


PUPPY CLASS - Male
Laroussu`s Zircon: 1-1, HP, BOS-puppy
Airescot Merry Christmas: 1-2, HP

PUPPY CLASS - Female
Airescot Happy New Year: 1-1, HP, BOB-puppy

OPEN CLASS - Male
Gremrands Poseidon: 1-1, CQ, 2BM, CERT
Gremrands Khonsu: 1-2, CQ, 4BM
Gremrands Kherpi: 1-3

CHAMPION CLASS - Male
S N CH Winterkloud Hector: 1-1, CQ, 1BM, BOB
S CH Anzolas Tengel: 1-2, CQ, 3BM

INTERMEDIATE CLASS - Female
Orlock Glory: 1-1
Gremrands Ossa: 1-2

CHAMPION CLASS - Female
S CH Gremrands Anatis: 1-1, CQ, 1BF, BOS

BREEDERS CLASS
Kennel Gremrands: 1-1, HP